Szkolenia zamknięte na miarę: Jak dostosować program do potrzeb firmy?
W większości ofert pracy pojawia się obietnica możliwości rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Firmy realizują to założenie, zapewniając pracownikom dostęp do różnych szkoleń otwartych, kursów zawodowych, studiów podyplomowych, sesji coachingowych czy warsztatów. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zorganizowanie szkolenia zamkniętego.
Szkolenia zamknięte na miarę: Jak dostosować program do potrzeb firmy?
W większości ofert pracy pojawia się obietnica możliwości rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Firmy realizują to założenie, zapewniając pracownikom dostęp do różnych szkoleń otwartych, kursów zawodowych, studiów podyplomowych, sesji coachingowych czy warsztatów. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zorganizowanie szkolenia zamkniętego. Dlaczego?
Szkolenia otwarte – co dają, a czego nie?
Szkolenia otwarte od vade.com.pl są bardzo pomocne w podnoszeniu kompetencji pracowników i ułatwiają im wykonywanie codziennej pracy. Pozwalają uczestnikom na zdobywanie wiedzy praktycznie z każdej branży, jednak – w przeciwieństwie do szkoleń zamkniętych – mają do nich dostęp osoby z różnych przedsiębiorstw, nieraz konkurencyjnych. Z tego powodu nie można w pełni dostosować programu szkolenia do potrzeb przedsiębiorstwa, podobnie jak czasu i miejsca warsztatów.
Szkolenia otwarte mogą też okazać się nieopłacalne, jeśli trzeba jednocześnie przeszkolić wielu pracowników. Przykład? Czasami niezbędne jest szkolenie dotyczące np. zmian prawnych, aktualizacji oprogramowania czy obsługi nowego sprzętu – z takimi zagadnieniami często muszą zostać zaznajomieni wszyscy członkowie zespołu albo działu firmy. Koszty obejmują przecież nie tylko sam kurs, ale też dojazd, wyżywienie i zakwaterowanie uczestników (czasami te dwa ostatnie bywają uwzględnione w cenie szkoleń otwartych).
Co to jest szkolenie zamknięte?
Szkolenie zamknięte to program szkoleniowy całkowicie dostosowany do wymagań klienta. Niezależnie od tego, czy do potrzeb szkoleniowych należy zarządzanie projektami i zmianą, czy doskonalenie kompetencji miękkich albo technik negocjacji, wszystkie zagadnienia i metody treningu zostaną ustalone indywidualnie. To samo dotyczy daty i długości trwania szkolenia. Możliwe staje się też rozbicie warsztatów na kilka spotkań (czyli zaplanowanie całego cyklu szkoleń) oraz dostosowanie programu do budżetu firmy.
Co równie ważne, szkolenia zamknięte są prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach, których klient może wybrać, chociażby na podstawie udokumentowanego doświadczenia albo portfolio. W przypadku szkoleń otwartych raczej nie ma możliwości zmiany prowadzącego.
Jak się ustala program szkolenia zamkniętego?
Jak wygląda ustalanie programu szkolenia zamkniętego? Cały proces można podzielić na kilka etapów (oczywiście nie zawsze każdy z nich jest realizowany – to również zależy od preferencji firmy zlecającej szkolenie), które prezentują się mniej więcej tak:
- Ustalenie, jakie są potrzeby szkoleniowe klienta, czyli ustalenie celu szkolenia i poruszanej tematyki.
- Wybór metody (np. wykłady, liczne ćwiczenia, warsztaty), formuły (stacjonarnie, zdalnie czy hybrydowo), a także osoby prowadzącej szkolenie zamknięte.
- Szczegółowe planowanie, czyli stworzenie agendy szkolenia, z którą odpowiednio wcześnie może zapoznać się zarówno klient, jak i zaproszeni uczestnicy.
- Realizacja szkolenia zamkniętego zgodnie z wybranymi metodami i formułą.
- Stworzenie raportu po szkoleniu.
- Wdrożenie wiedzy, ewentualne sprawdzenie stopnia jej przyswojenia przez pracowników.
- Analiza skuteczności i dalsze wsparcie poszkoleniowe.
Korzyści ze szkolenia zamkniętego – dla pracowników i dla całej firmy
Zamknięta i całkowicie spersonalizowana formuła umożliwia uczestnikom szkolenia zdobywanie wiedzy w dogodnym miejscu i czasie, bardzo często w siedzibie klienta albo w pobliskim ośrodku szkoleniowym (taką funkcję może pełnić np. wynajęta sala konferencyjna w hotelu). Na szkoleniu zamkniętym można poruszyć kwestie wymagające poufności, bez obaw, że konkurencja pozna unikalny know-how firmy. W ten sposób pracownicy podnoszą te kwalifikacje, które bezpośrednio przekładają się na konkurencyjność przedsiębiorstwa.
Szkolenia zamknięte są coraz częściej wybierane przez firmy z różnych branż. Taka formuła sprawdza się nawet przy względnie małych grupach (np. 5-6 osób), dlatego nie korzystają z niej jedynie ogromne albo międzynarodowe korporacje, ale coraz więcej mikro- i małych przedsiębiorstw. Przekonaj się, czy to coś dla twojej firmy.